Ekonomi

Doları olan soluğu Kapalıçarşı’da aldı! Alım Satım İşlemleri Bankalara Göre Daha Kazançlı Hale Geliyor

Merkez Bankası’nın ‘liralama’ adımları ve döviz piyasasındaki baskılar insanları Kapalıçarşı’ya yöneltti. Döviz alım satım işlemlerinde bankalarda açılan spreadler karı azaltırken, daha karlı olacağını düşünenler döviz bürolarına yöneldi. Detaylar burada…

Kaynak:https://www.bloomberg.com/news/article…

Bankalarda döviz kurlarının baskı altına alınmasıyla birlikte vatandaşlar dolar işlemleri için Kapalıçarşı’ya akın etti.

Bloomberg verilerine göre Kapalıçarşı’da ABD Doları – Türk Lirası (dolar/TL) kuru 9 ayın zirvesinde işlem görüyor. Yani insanlar bankalar yerine yüzde 2 marj hesaplayarak daha fazla kar elde etmek için ‘dalgalı borsa’ya gidiyor.

Bu durumun nedeni olarak Merkez Bankası’nın yaklaşan seçimlerin de etkisiyle döviz piyasasında artan baskısı gösteriliyor.

TCMB’nin atılımları bankaları etkilerken, çarşıdaki döviz bürolarının döviz alım satımında farkı daha az tutması nedeniyle karlı bir tercih haline geliyor.

Dinamik Yatırım Başekonomisti Enver Erkan durumu şu şekilde yorumluyor;

‘Döviz fiyatlarında genişleyen farklar ve düzenlemelerin getirdiği baskı sonucunda halk, seçim öncesi nakit dolar ihtiyacı artarken, rahatlıkla ticaret yapabileceği Kapalıçarşı’ya yöneldi.’

Türk lirasının maliyeti düşmeye devam ederken, bu durum seçimlerden sonra düzelecek gibi görünmüyor.

Merkez Bankası’nın onayladığı ya da onaylamadığı süreçler olduğu için piyasada daha aktif olduğu biliniyor. Ayrıca bankaların dolar birikimlerini azaltabilmeleri için TL mevduat paylarını artırmaları konusunda da hemen her gün yeni düzenlemeler getiriyor.

“Merkez Bankası’nın ‘liraizasyon’ adımları suni fiyatlamaya ve kur oynaklığına yol açıyor.”

Türk Lirası, Kapalıçarşı’daki alım satım işlemleri nedeniyle yüzde 0,2 değer kaybederken, yılbaşından bu yana yüzde 2,8 değer kaybetti.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz! ?

haber-sulakyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu